+372 5565 3655

merle.sellend@mail.ee

sünnimärgid

Sünnimärgid – iluks või valuks?

Pigmentsünnimärkide pahaloomulisteks kasvajateks muutumise eest pole keegi kaitstud, ainus väljapääs on haiguskolde avastamine võimalikult varajases staadiumis.

Peaaegu igal inimesel on nahal mitmesuguse suurusega pruunikaid naha pinna kõrgusi või veidi kõrgemaid pigmentsünnimärke, mis sisaldavad pigmenti melaniini.
Väike osa neist võib muutuda pahaloomuliseks – neist võib tekkida nahavähk ehk melanoom. Sünnimärgi pahaloomuliseks muutumisel on mõned põhilised tunnused: ta võib muutuda asümmeetriliseks, tema serv sakiliseks, sälgustuda või ähmastuda, sünnimärgi värvus võib muutuda ja pigmentlaik suureneda, kasvades nahal aeglaselt laiemaks.

Iseloomulik on ka ketendus või koorikuga kattumine, veritsus, sügelustunne, kipitus, haavandumine või punetuse tekkimine sünnimärki ümbritsevas nahas. Kõikidel neil juhtudel tuleb viivitamatult minna nahaarsti juurde, hoiatab plastikakirurg Merle Sellend.

Doktor Sellend jagab kõik sünnimärkide eemaldamised oma praktikas kaheks: operatsioonid meditsiinilistel näidustustel ja operatsioonid puhtesteetilistel kaalutlustel. Kui sünnimärk asub näiteks krae- või vöökohas, meestel ka näol, kus ta iga päev riiete selga panekul ja seljast võtmisel ning raseerimisel traumeeritud saab, tuleks see kindlasti operatsiooniga eemaldada. «Kui aga inimene tahab sünnimärgist lahti saada lihtsalt põhjusel, et see ei meeldi talle, kaalume alati operatsiooni vajaduse eelnevalt koos läbi,» selgitab Sellend. «Ehkki teeme kosmeetilise õmbluse, jääb operatsioonikohale alati arm, mis muutub heledaks ja vähemärgatavaks alles aja jooksul.»

Sünnimärgi eemaldab doktor Sellend alati ainult tervikuna, terve naha piirkonnast. «Mul on aastatega tekkinud teatav kliiniline kogemus. Kui on väikseimgi kahtlus, et tegemist võib olla pahaloomuliseks muutunud sünnimärgiga, siis ma opereerima ei hakka. Selle töö teevad ära onkoloogid. Aga ka juhul, kui tegemist on healoomulise sünnimärgi eemaldamisega, saadan vajaduse korral alati preparaadi patohistoloogiliseks uuringuks,» kummutab ta kartuse, et lõikus võiks sünnimärgile kuidagi halvasti mõjuda.

«Laserkirurgia on praegu küll väga popp, kuid mina soovitan igal konkreetsel juhul sünnimärgi eemaldamist laseri abil tõsiselt kaaluda. Laseriga töötades ei tea kirurg päris täpselt, kui suures ulatuses sünnimärk eemaldatud saab. Mina eelistan ikka vana head skalpelli, mis jätab ilusa puhta lõikejoone,» muigab Sellend.

 

Artikkel ilmus 14.10.2003 Õhtulehes

Dr Sellend on Rahvusvahelise Esteetilise Plastilise Kirurgia Seltsi (ISAPS) liige.

Dr Sellendile on Eesti Terviseameti poolt väljastatud tegevusluba nr L02035 tegelemiseks plastikakirurgiaga.