+372 5565 3655

merle.sellend@mail.ee

Iluoperatsiooni tuleb aegsasti ette planeerida

Plastiline operatsioon ehk rahvakeeli iluoperatsioon on nagu iga teinegi operatsioon oma riskidega ning paranemiseks tuleb varuda piisavalt aega ja kannatust, sest end igakülgselt säästes on taastumine kiirem ja muretum. Kirurg teavitab patsienti alati enne lõikust võimalikest ohtudest.

Pärast operatsiooni võib taastumiseks vaja minna nädalaid või isegi kuid. Esimese paari nädala jooksul tuleks kindlasti olla rahulikumas, ilma füüsiliste pingutusteta režiimis. Tihtipeale soovitakse kirurgi nõuannetest varem aktiivsesse ellu naasta ja sellega võivad kaasneda suured probleemid.

Vältimaks operatsioonijärgsete komplikatsioonide või tüsistuste tekkimist, tuleks hoolikalt kinni pidada kirurgi nõuannetest ning planeerida operatsiooni aeg pikalt ette, et oleks võimalik organismil rahulikult taastuda ja lasta operatsiooni käigus korrigeeritud kudedel korralikult paraneda. Iluoperatsiooni lõplikud tulemused saavutatakse 6-12 kuuga.

 

Millal on õige aeg iluoperatsiooni teha?

Sageli arvatakse, et operatsioone ei ole mõistlik suvel teha, sest haavad ei parane hästi. Tegelikult ei mängi aastaaeg kaasaja kirurgias mingit rolli. Sobiv aeg selgub inimese enda tervislikust seisundist lähtudes – kõik analüüsid peavad olema korras. Lõikust ei saa teha haigele inimesele, olulised tervisenäitajad peavad olema normis.

Operatsiooni näidustus selgitatakse välja konsultatsioonil kirurgiga. Samuti peab arvestama sellega, et kui viimasest kirurgi konsultatsioonist on möödunud rohkem kui 6 kuud, tuleb tulla kõigepealt uuesti konsultatsioonile, et kirurg saaks veenduda eelnevalt pandud diagnoosi kehtivuses. Paraku on nii, et poole aastaga võib toimuda kudedes juba olulisi muutusi ja eelnevat diagnoosi võib olla vajalik seega muuta.
Siinkohal saab välja tuua lihtsa reegli, mida meeles pidada: kes soovib suvele parema ja värskema välimusega vastu minna, peaks iluoperatsiooni planeerima sügis-talve perioodile ja vastupidi.

Seetõttu tasub operatsioon juba pikalt ette planeerida arvestades paranemiseks vajamineva ajaga ja ka sellega, kuidas see mõjutab era- ja tööelu.

Dr Sellend on Rahvusvahelise Esteetilise Plastilise Kirurgia Seltsi (ISAPS) liige.

Dr Sellendile on Eesti Terviseameti poolt väljastatud tegevusluba nr L02035 tegelemiseks plastikakirurgiaga.